Kā aprēķinos izmanto taisnleņķa trijstūra divu malu attiecību?
Aptuveni un precīzi mērījumi dabā, izmantojot trijstūru līdzību
Pievienots 09.01.2023
Digna Gūtmane
Klase / Izglītības posms: 9. klase
Mācību priekšmets / Kursa nosaukums: Matemātika
taisnā leņķa nolikšana dabāPitagora teorēmas lietojums praktiskos uzdevumosattāluma noteikšana dabā līdz neaizsniedzamam objektamobjekta augstuma noteikšana dabāizmantojot trijstūru līdzībutrijstūru vienādību un vienādsānu trijstūra īpašībasmērinstrumentimērniecība
Video sasniedzamais rezultāts
Praktiski darbojoties veikt mērījumus dabā – objekta augstumu, attālumu līdz neaizsniedzamam objektam, kā arī iemācīties nospraust dabā taisnu leņķi. Uzzināt kādus mērinstrumentus izmanto leņķu, attāluma un augstuma mērīšanai.
Video apraksts
Lietojot pašdarinātus mērinstrumentus un skolēni nosprauž leņķus dabā. Skolēni tiek iepazīstināti ar ģeodēziskiem mērinstrumentiem.
Zināmās un jaunās situācijās, arī ar praktisku kontekstu, aprēķina leņķus, kas rodas, krustojoties 2–3 taisnēm, trijstūru, četrstūru nezināmos leņķus un malas, taisnleņķa trijstūra nezināmo malu, izmantojot Pitagora teorēmu un tai apgriezto teorēmu, šaurā leņķa trigonometriskās sakarības, riņķa līnijas garumu (sakarība ar π) un riņķa laukumu, trijstūra, dažādu četrstūru laukumus (lietojot laukuma īpašības un atbilstošas formulas), telpisku figūru (prizma, cilindrs) virsmas laukumus un tilpumu.