Video sākas ar stāstu par auto vadību. Nevis stūrēšanu, bet par vadītāja iespējām, sēžot savā krēslā, iedarbināt stāvbremzi, kas iedarbojas uz automašīnas pakaļējiem riteņiem, un darba bremzēm, kas vajadzības gadījumā apgrūtina kustību visiem riteņiem. Diskusijā nonākam līdz tam, ka stāvbremzi iedarbina ar rokas sviru, bet darba bremzēm paredzēts ar kāju nospiežams pedālis. Skolēni tiek rosināti izpētīt, kā darbojas šīs sistēmas.
Video turpinās ar eksperimentu, kurā tiek pētīta iedarbības pārnese ar hidrauliskas sistēmas palīdzību. Pirms eksperimenta ir izveidoti 3 atšķirīgi šļirču pāri, kuriem primārās iedarbības šļirces ir vienāda lieluma, bet sekundārās šļirces ir atšķirības. Uz primārajām šļircēm tiek likts viens un tas pats noslogojums, bet pārnestā iedarbība tiek vērtēta, izmantojot svarus. Pēc eksperimenta izvērtējam iedarbības pārneses atšķirības un efektivitāti.
Video turpinās ar skaidrojumu, kas ir troses pārvads. Tad tiek veikts eksperiments ar iepriekš sagatavotu troses pārvadu, kam piestiprināta svira. Vispirms vienojamies, ko un kā varētu salīdzināt. Tad eksperimentu gaitā diskutējam par faktoriem, kuri ietekmē salīdzināšanu. Pēc eksperimenta tiek analizēta troses pārvada iespēja nodot iedarbību, mainīt iedarbības parametrus ar sviras palīdzību.
Turpinājumā tiek atgādināts stundas sasniedzamais rezultāts un atkārtoti skaidrota abu pārvadu spēja pārnest iedarbību un apstākļiem, ar kuru palīdzību iespējams mainīt iedarbības parametrus.
Video nākamajā daļā atgādinām sākuma attēlu un analizējam, kurš iedarbības pārneses veids un kāpēc katram bremžu tipam būtu piemērotāks, lai vadītājs spētu tos vadīt ar sviras vai pedāļa palīdzību.
Pēc tam pievēršamies šo pārvadu pielietojuma un iemeslu uzskaitījumam realitātē.
Video nobeigumā tiek formulēts uzdevums skolēnam, kas un kā darāms, lai labāk iepazītu hidraulisko un troses pārvadus.
Skolēnam nepieciešamās darba lapas
ir pieejamas mape.skola2030.lv, uz kuru norāde ir video pielikumā.
Skolēna uzdevums pēc video noskatīšanās ir pabeigt uzdevumus, kas doti praktisko darbu lapās “Hidrauliskais pārvads” un “Troses pārvads”.
materiāli no mape.skola2030.lv
mape.skola2030.lv ; 4.temata atsegums skolēniem ; Hidrauliskais pārvads ; Troses pārvads ; Dizaina procesa posmi 4.tematam
Plāno un veido inženiertehniskus risinājumus un to modeļus, skaidro to darbības principus, lietojamību un pārbauda to konstrukcijas, parametru vai materiālu izmaiņu ietekmi uz funkcionalitāti.