Video demonstrē atšķirību starp sociolektu un slengu, kā arī ar dažādu uzdevumu palīdzību veicina izpratni par situācijai atbilstošas leksikas izvēli, izvēloties precīzākos vārdus. Skolēnam tiek piedāvāti piemēri, kurus analizējot ir iespēja patstāvīgi secināt, kas ir sociolekts un slengs, kā arī darba gaitā no dotajiem piemēriem izrakstīt (vai pasvītrot) tekstos esošos slengam un sociolektam raksturīgos leksikas paraugus. Nodarbības noslēgumā ir iespēja pārliecināties par iegūto zināšanu precizitāti un nostiprināt izpratni.
Pieraksti vai darba lapa, kas pieejama video pielikumā, divu krāsu rakstāmrīki pasvītrojumu veikšanai.
Ernstsone, V., Latviešu slenga leksika: http://dspace.lu.lv/dspace/bitstream/handle/7/37207/Ernstsone_V_Latviesu_valodas_slenga_leksika_1999o.pdf?sequence=1
https://ghetto.lv/lv/jaunumi/haja-cillot-swag-21.-gadsimta-jauniesu-vardnica-449/
Tik tok: Vai tiešām tikai jauniešiem: https://www.santa.lv/raksts/ieva/tik-tok-vai-tiesam-tikai-jauniesiem-22-vertigi-konti-pieaugusajiem-38716
VL.9.3.1.2./VLM.9.3.1.2. Saklausa dažādus runātās valodas variantus un nosaka to atšķirības no literārās valodas. Analizē, izprot un lieto formālajai vai neformālajai situācijai atbilstošu leksiku, izvēloties precīzākus vārdus, arī ar stilistisku vai emocionālu ekspresiju. Pamato savu izvēli.
VL.9.2.1.2./VLM.9.2.1.4. Detalizēti pamato viedokli par teksta nolūku un noskaņu, personu rīcību un izjūtām, notikumu cēloņiem un sekām. Raksturo autora individuālo valodas stilu un tā ietekmi uz adresātu. Pamatojumā izmanto argumentētus izteikumus un atbilstošu terminoloģiju.
Raksturo saziņas dalībnieku, savas un literāro tēlu emocijas, iemeslus, kas tās ir radījuši. Analizē un lieto verbālos un neverbālos saziņas līdzekļus, lai paustu emocijas. Pamato savu viedokli.